جوانسازی

تزریق زیبایی

دپارتمان کاشت

هایفوتراپی

لیزر مو زائد

مراقبت جوانسازی

مراقبت تزریق

مراقبت کاشت

دستگاه کربوکسی

دستگاه کربوکسی چیست؟

داشتن پوستی جوان و شاداب همیشه یکی از دغدغه های انسان در طول زندگی بوده است که امروزه اهمیت آن دوچندان شده است. مردم همواره در تلاشند تا طراوت و جوانی پوست خود را با استفاده از روش های مختلف حفظ کنند. یکی از روش هایی که می تواند تا حد زیادی در این خصوص موثر باشد روش کربوکسی تراپی یا استفاده از گاز کربن دی اکسید برای جوانسازی پوست می باشد. این روش که امروزه توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است با استفاده از دستگاهی به نام دستگاه کربوکسی انجام می شود. ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی را درباره این روش و دستگاه آن ارائه دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کربوکسی تراپی چیست؟

پیش از آن که به توضیح دستگاه کربوکسی بپردازیم باید بدانید کربوکسی تراپی چیست و چگونه عمل می کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این روش در واقع یک روش موثر و کم خطر برای از بین بردن سلولیت، ترک پوستی، سیاهی زیر چشم و جوانسازی پوست است. روش کربوکسی تراپی ابتدا سال 1930 در فرانسه ابداع شد و پس از چندین سال امروزه یکی از پراستفاده ترین روش های جوانسازی پوست می باشد. از این روش می توان برای دیگر نقاط بدن مانند دست ها، گردن، پاها، باسن و شکم نیز استفاده کرد. روش کربوکسی تراپی به علت استفاده از گاز کربن دی اکسید یک روش کاملا طبیعی است. زیرا بدن به صورت طبیعی به تولید این گاز می پردازد.

کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند؟

اگر بخواهیم کربوکسی تراپی را با روشی مقایسه کنیم، این روش شبیه به مزوتراپی است. در این روش بی نظیر گاز کربن دی اکسید با استفاده از دستگاه کربوکسی به لایه زیرین پوست تزریق می شود. سپس این گاز وارد بافت ها شده و به صورت موضعی در محل درمان انتشار پیدا می کند. بدن در پاسخ به افزایش گاز کربن دی اکسید در محل درمان مکانسیم های جبرانی را فعال کرده و به رفع مشکل پیش آمده می پردازد.

کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند؟

می دانید که دی اکسید کربن در بدن ما به صورت طبیعی تولید شده و بدن با بازدم به دفع آن می پردازد. اما این گاز چگونه به رفع مشکلات پوست می پردازد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در کربوکسی تراپی دو اتفاق مهم می افتد:

 1. واکنش طبیعی بدن: زمانی که دستگاه کربوکسی گاز کربن دی اکسید را به لایه زیرین پوست ما تزریق می کند میزان این گاز در یک بافت از پوست بیشتر می شود. به طور کلی زیاد شدن کربن دی اکسید به معنای کاهش اکسیژن و خونرسانی به بافت مورد نظر است. بنابراین بدن شروع به اکسیژن رسانی به بافت تحت درمان می کند.
 2. افزایش خونرسانی: برای اکسیژن رسانی باید خونرسانی انجام شود. بنابراین بدن به طور طبیعی خونرسانی به محل تحت درمان را افزایش داده و باعث اکسیژن رسانی به آن می شود. باید توجه داشته باشید که 70 درصد کربن دی اکسید با آب و قند موجود در خون و بافت ترکیب شده و یک اسید به نام بیکربنات را ایجاد می کند. بدن برای رفع این اسید به افزایش خونرسانی می پردازد.

کاربرد های کربوکسی تراپی

شما می توانید با استفاده از کربوکسی تراپی بسیاری از مشکلات و بیماری های پوستی را برطرف کنید. کاربردهای استفاده از دستگاه کربوکسی برای جوانسازی به شرح زیر می باشد:

 • رفع افتادگی، شل شدگی و پیری پوست
 • جوانسازی و بهبود انعطاف پذیری پوست
 • برطرف کردن تیرگی و سیاهی دور چشم
 • از بین بردن سلولیت و چربی های اضافی پوست
 • درمان ترک های پوستی ناشی از حاملگی یا افزایش وزن
 • از بین بردن چین و چروک های صورت
 • رفع جای زخم، آکنه و اسکار

کاربرد های کربوکسی تراپی

دستگاه کربوکسی چیست؟

همانطور که گفته شد کربوکسی تراپی به کمک دستگاهی انجام می شود که به آن دستگاه کربوکسی گفته می شود. این دستگاه دارای مخزنی است که در آن گاز کربن دی اکسید پر شده است. این گاز از طریق لوله هایی پلاستیکی به یک تنظیم کننده جریان وارد می شود. در این قسمت پزشک یا اوپراتور به تنظیم مقدار گاز مورد نیاز می پردازد. پس از تنظیم جریان، کربن دی اکسید به لوله های استریل شده وارد شده و به صورت بهداشتی وارد بدن می شود. انتهای لوله های استریل شده یک فیلتر قرار دارد که وظیفه گرفتن ناخالصی های گاز پیش از ورود به بدن را دارد. در نهایت گاز از طریق سوزن های نازکی که در قسمت دیگر دستگاه قرار دارند وارد لایه زیرین پوست می شود.

پس از آن که گاز وارد عمق پوست می شود باعث بالا رفتن کربن دی اکسید در بافت پوست شده و بدن برای جبران آن دست به کار می شود. کار با دستگاه کربوکسی نیازمند مهارت و تجربه زیاد است. بنابراین سعی کنید برای انجام این روش یک کلینیک حرفه ای را انتخاب کنید.

کاندیدای مناسب استفاده از دستگاه کربوکسی

در صورتی که دچار مشکلاتی مانند سلولیت های پوستی، ترک های پوستی، تیرگی زیر چشم و ریزش موی شدید یا آلوپسی هستید می توانید از دستگاه کربوکسی برای رفع مشکلات خود استفاده کنید. در واقع تمام افراد می توانند از کربوکسی تراپی استفاده کنند به جز افرادی که دچار مشکلات زیر هستند:

 • افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی حاد هستند.
 • افرادی که بیماری های تنفسی حاد دارند.
 • کسانی که مشکل انعقاد خون دارند.
 • افرادی که اخیرا دچار آمبولی ریه شده باشند.
 • در صورتی که دچار بیماری های بافت پیوندی باشند.
 • عفونت های پوستی می تواند کربوکسی تراپی را با مشکل مواجه کند.
 • افراد دیابتی
 • زنانی که باردار و یا شیرده هستند.

کاندیدای مناسب استفاده از دستگاه کربوکسی

در جلسه کربوکسی تراپی چه احساسی خواهید داشت؟

همانطور که پیش از این گفته شده است کربوکسی تراپی یک روش کاملا بی خطر و غیرتهاجمی است که بدون هیچ گونه درد و خونریزی انجام می شود. در این روش نیازی به داروهای بی حسی نیست و اگر آستانه دردناکی شما پایین است می توانید از کرم های بی حسی استفاده کنید. در زمان گذاشتن دستگاه کربوکسی روی پوست ممکن است شرایط عجیبی را تجربه کنید. برای مثال در کربوکسی تراپی زیر چشم به مدت 5 تا 10 دقیقه احساس می کنید چشم هایتان پف کرده است و حالت قبل از گریه کردن به شما دست می دهد. همچنین درمان ترک های پوستی ممکن است با کمی خارش و یا احساس فشار همراه باشد که آن هم تنها 5 تا 10 دقیقه زمان می برد.

کربوکسی تراپی در چند جلسه انجام می شود؟

با توجه به توضیحاتی که درباره استفاده از دستگاه کربوکسی داده شد ممکن است با این سوال مواجه شوید که کربوکسی تراپی در چند جلسه انجام می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تعداد جلسات این درمان کاملا بستگی به محل درمان، نوع مشکلات و اهداف مد نظر شما دارد. برای مثال:

 • برای از بین بردن چربی های موضعی تقریبا 8 تا 10 جلسه درمانی نیاز است. این جلسات باید هر هفته و یا یک هفته در میان انجام شود. در برخی از مواقع برای حفظ درمان به جلسات سالیانه نیز نیاز است.
 • برای درمان سلولیت پوستی بین 6 تا 10 جلسه درمان نیاز است. فواصل این جلسات نیز یک هفته یا دو هفته ای یکبار است.
 • اگر قصد درمان ترک های پوستی خود را دارید باید بین 4 تا 10 جلسه کربوکسی تراپی کنید. فواصل بین جلسات درمان باید ماهی یکبار باشد.
 • سیاهی زیر و دور چشم در 4 تا 8 جلسه درمانی با فواصل دو هفته تا چهار هفته در میان کافی می باشد.

برای مشاوره رایگان فرم زیر را پر نمایید.