جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

زیبایی از مهم ترین مسائل در زندگی افراد است و بسیاری از مردم در تلاش هستند تا با انجام روش های مختلف زیبایی خود را دوچندان کنند. صورت مهم ترین جزء در زیبایی بوده و پلک ها نقش بسیاری در زیبایی انسان دارند. همانطور که می دانید پوست انسان در پیری به علت کاهش خون رسانی و کلاژن دچار مشکلاتی می شود. یکی از مشکلات انسان در سنین بالا پف کردن پلک ها و چین و چروک هایی است که زیبایی را تا حد بسیاری تحت تاثیر قرار می دهد. امروزه روش‌های بسیاری برای زیباسازی پلک‌ها ایجاد شده‌است. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی  یکی از بهترین آن ها می باشد. ما در این مقاله قصد داریم به توضیح این روش زیباسازی بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست

همانطورکه گفته شد، پلک ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی انسان دارند.جراحی پلک یا بلفاروپلاستی در واقع یک عمل جراحی است که برای زیباسازی و بهبود ظاهر پلک ها مورد استفاده قرار می گیرد. انسان در هر چشم دارای دو پلک بالا و پایین می باشد. در این جراحی پزشکان متخصص با برداشتن پوست اضافی پلک ها باعث رفع مشکلاتی مانند افتادگی پلک شده و به زیباسازی چشم ها می پردازند. از ویژگی های این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این جراحی پوست اضافی و چربی اضافی پلک بالا و پایین برداشته شده و چین و چروک ها برطرف می شوند.
 • با استفاده از این روش می توان به جوان سازی چشم ها به عنوان مهم ترین عضو زیبایی پرداخت.
 • جراحی پلک نیازی به بستری شدن نداشته و با بی حسی موضعی انجام می شود.
 • این جراحی باید توسط پزشکان متخصص، ماهر و مراکز معتبر انجام شود تا کمترین عوارض و خطر را تجربه کنید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی
جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی زیبایی چیست

همانطور کع می دانید در سنین پیری پوست انسان دچار مشکلاتی می شود که یکی از مهم ترین اثرات آن پف کردن پلک ها و ایجاد چین و چروک هایی بالا و پایین چشم می باشد. پلک پایینی معمولا با افزایش سن و تجمع چربی، پف کرده و متورم می شود. پوست انسان در سنین بالا به علت کاهش کلاژن طراوت و شادابی خود را از دست داده و شل می شود. شل شدن پوست باعث افتادگی پلک پایین و کاهش زیبایی در صورت افراد می شود. جراحی پلک یا بلفاروپلاستیزیبایی در واقع به کاربردی از این جراحی اشاره دارد که از نظر پزشکی ضرورتی نداشته اما باعث زیبایی و جوان سازی صورت می شود.

بیشتر بخوانید:کلینیک های زیبایی تهران

بلفاروپلاستی درمانی چیست

همانطور که می دانید جراحی پلک علاوه بر زیباسازی و جوان سازی می تواند برای موارد درمانی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی درمانی به کاربرد درمانی این جراحی اشاره داشته که در بیشتر موارد در زیبایی افراد نیز تاثیرگذار می باشد. دربعضی از مواقع پوست اضافی پلک‌ها زیاد می‌شود. این اتفاق باعث سنگین شدن پلک می‌شود. سنگینی پلک باعث افتادگی پلک روی چشم می‌شود و بینایی فرد‌را مختل می‌کند. این سنگینی‌پلک می تواند تاحدی باشد که فرد برای نگه داشتن پلک‌ها از عضلات پیشانی کمک گرفته و باعث خستگی این عضلات شود. همچنین استفاده از عضلات پیشانی برای نگه داشتن پلک نیز باعث افزایش خطوط افقی پیشانی و چین و چروک ها در این ناحیه می باشد. پزشکان در جراحی پلک با برداشتن قسمتی از پلک بالا این مشکل را برطرف می کنند.

بهترین کاندیدا برای جراحی پلک

یکی از سوالاتی که ممکن است با آن مواجه شده باشید این است که بهترین کاندیدا برای جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه افرادی هستند؟ با این که نمی توان پاسخ دقیقی به این سوال داد اما باید بدانید اگر از تورم و پف در قسمت پلک های خود رنج می برید می توانید به مراکز زیبایی معتبر مراجعه کرده و پلک های خود را جراحی کنید. این جراحی یک روش بسیار مناسب برای جوان سازی صورت می باشد و می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی شما داشته باشد. اگر پف زیر چشم های شما به علت آلرژی و یا مواردی به غیر از افزایش سن است بهتر است از جراحی پلک استفاده نکنید. خطرات جراحی برای افرادی که دارای اختلالات انعقادی، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری های ویروسی و فشار خون هستند زیاد می باشد. بنابراین سعی کنید در صورت داشتن یکی از این مشکلات با پزشکان متخصص مشورت کنید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی
جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

افرادی که به طور مداوم دخانیات مصرف می کنند و یا دارای بیماری های حاد و مزمن هستند کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش زیباسازی نمی باشند.

نکات مهم قبل از بلفاروپلاستی

همانطورکه گفته شد جراحی پلک یا بلفاروپلاستی بدون بیهوشی انجام می‌شود. با استفاده این کار از داروی بی‌حسی موضعی و داروهای خوراکی انجام می شود. نکاتی که پیش از این جراحی باید رعایت کنید به شرح زیر می باشند:

 • یک یا دو هفته قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپیرین خودداری کنید. زیرا این داروها خطر خونریزی را در جراحی افزایش می برند.
 • اگر داروهای خاصی مصرف می کنید صبح جراحی آن ها را با یک لیوان آب مصرف کنید. برای مثال قرص فشار خون
 • در روز جراحی به هیچ عنوان از مواد آرایشی استفاده نکرده و پیش از عمل صورت خود را به خوبی بشویید.
 • سعی کنید یک شخص را همراه خود بیاورید تا پس از جراحی شما را به منزل برساند.

بیشتر بخوانید:اندولیفت چیست؟

جراحی پلک به چه صورت انجام می شود

پس‌از آن که به طور کامل برای جراحی پلک یا بلفاروپلاستی آماده شدید می‌توانید به‌اتاق جراحی بروید. مراحل این جراحی به شرح زیر می‌باشد:

 • بعد از بی حسی موضعی پزشکان شروع با استفاده از برش هایی همسو با خطوط طبیعی پلک شروع به کار می کنند.
 • این برش‌ها پلک کمی پایین تر از مژه پلک پایینی ایجاد می شوند.
 • بابت این برش ها احساس نگرانی نکنید زیرا طوری انجام می شوند که پس از جراحی قابل مشاهده نباشند.
 • زمانی که روی تخت جراحی هستید جراح با نهایت دقت شروع به مشخص کردن محل هایی که باید از آن پوست اضافی و بالشتک های چربی برداشته شود می پردازد.
 • توجه داشته باشید که برش با استفاده از ابزار جراحی انجام می‌شود. پس از جراحی با استفاده از بخیه های ظریف و چسب پوشانده می شود.
 • میزان برداشت پوست اضافی و چربی ها به نظر جراح در حین عمل بستگی دارد.
جراحی پلک یا بلفاروپلاستی
جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

پس از آن که عمل باموفقیت انجام شد پزشکان به ناحیه تحت درمان آنتی بیوتیک موضعی می‌زنند تا از عفونت های احتمالی جلوگیری کنند. برای رسیدن به‌نتیجه مطلوب باید مراقبت‌هایی‌را انجام دهید. مراقبت های بعد از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به شرح زیر می باشند:

 • روز اول بعد از جراحی در زمان بیداری هر یک ساعت یکبار به مدت 10 الی 15 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید. این کار باعث کاهش تورم و کبودی ها می شود.
 • البته در روز دوم می توانید هر چند ساعت یکبار از کمپرس یخ به مدت 10 تا 15 دقیقه استفاده کنید.
 • برای رسیدن به نتایج مطلوب 48‌ساعت بعداز جراحی از کمپرس‌گرم استفاده کنید.
 • درد ناشی از جراحی با مسکن های معمولی بدون نیاز به تجویز قابل کنترل است.
 • پس از جراحی انتظار ناراحتی های خفیف را داشته باشید.

در برخی موارد افراد ممکن است پس از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی عوارضی مانند عفونت پلک، دوبینی، تشکیل اسکار، اشکال در قرارگیری پلک ها، کوتاه شدن پلک، عدم برداشت کامل پوست اضافی و بی حسی پلک ها را تجربه کنند که در صورت مواجه شدن با آن ها بهتر است سریعا با پزشک متخصص تماس بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.