توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد

توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد از جمله مهم ترین معضلات زندگی انسان بخصوص خانم ها می باشد. از زمان گذشته تا به امروز روش ها مختلفی برای حذف موهای زائد به ابداع شده است که هر یک از آن ها دارای عوارض و مزایای خاص خود می باشد. انسان سالیان بسیاری است که می تواند به صورت موقتی از موهای زائد بدن خود رهایی یابد اما در سال های اخیر روش های متنوعی برای از بین بردن آن ها به صورت دائمی ایجاد شده است. یکی از بهترین این روش ها روش لیزر موهای زائد می باشد. لیزر موهای زائد می تواند شما را برای همیشه از رشد موهای زائد راحت کند. ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی را درباره این روش و توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد ارائه دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می شود؟

بدون شک روش لیزر موهای زائد یکی از روش های پرطرفدار برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت می باشد. این روش بی نظیر که در ایران و جهان مورد استفاده قرار می گیرد از اشعه لیزر استفاده می کند. در این روش اشعه لیزر به وسیله دستگاه مخصوص به پوست تابیده می شود. طول موج اشعه طوری در نظر گرفته شده است که رنگدانه های داخل فولیکول مو را هدف بگیرد. پس از تابش رنگدانه های اشعه را به خود جذب کرده و انرژی گرمایی لیزر باعث تخریب فولیکول ها می شوند. همانطور که می دانید از بین رفتن فولیکول ها باعث می شود تا مو در قسمت های لیزر شده رشد نکند. البته باید در نظر داشته باشید که موهای بدن به طور معمول در سه حالت قرار دارند: مرحله ریزش، استراحت و رشد. زمانی که مو در مرحله استراحت و یا ریزش باشد اشعه لیزر روی آن تاثیری ندارد اما موهایی که در مرحله رشد هستند به کمک لیزر از بین می روند. بنابراین لیزر باید طی چندین جلسه انجام شود. در ادامه به توضیح توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد خواهیم پرداخت.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می شود؟

توصیه‌های بعد از لیزر

همانطور که می دانید هر روش زیباسازی دارای عوارض و مزایای خاص خود می‌باشد. با اینکه روش لیزر یکی از امن ترین روش های حذف موهای زائد است. اما در صورتی که به توصیه های پزشک عمل نکنید ممکن است عوارض را به شدت بیشتری تجربه کنید. بنابراین سعی کنید به توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد عمل کنید.

بیشتر بخوانید:عوارض و مزایای لیزر موهای زائد برای آقایان

از صدمات احتمالی جلوگیری کنید

پیش از این گفته شد که اشعه لیزر با گرم کردن فولیکول باعث تخریب آن می شود. فولیکول به عنوان کوچکترین ارگان مو شناخته می‌شود. از بین بردن آن باعث می‌شود تا رشد موها در آن ناحیه متوقف شود. یکی از مهم‌ترین توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد این است که از صدمات احتمالی به فولیکول جلوگیری کنید. پس از آن که از جلسه لیزر بازگشتید سعی کنید مواظب آسیب رسیدن به فولیکول ها و پوست بدن خود باشید. بنابراین انجام کارهایی مانند استفاده از وکس، الکترولیز، لایه برداری و تاتو زدن پس از جلسه لیزر ممنوع می باشد. همچنین سعی کنید از روش های جوان سازی پوست نیز استفاده نکنید. در صورتی‌که قصد دارید به هریک از کارهای گفته‌شد بپردازید حتما پیش از انجام آن با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

جلوگیری از گرم شدن پوست

اشعه لیزر یک اشعه با انرژی بالا است که باعث گرم شدن پوست می شود. بنابراین زمانی که شما از لیزر می کنید پوستتان گرم تر از حالت عادی می باشد. یکی دیگر از توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری از گرم شدن پوست می باشد. سعی کنید پس از لیزر از انجام فعالیت هایی که باعث گرم شدن پوست می‌شود خودداری کنید. در طول جلسه لیزر دستگاه مخصوص لیزر دارای یک سیستم خنک کننده است که از گرم شدن بیش از حد پوست شما جلوگیری می کند اما تا 48 ساعت پس از جلسه لیزر شما باید به انجام مراقبت هایی بپردازید که از گرم شدن پوست جلوگیری می‌کنند. یکی از بهترین روش ها برای خنک کردن پوست استفاده از کمپرس سرد و یا یک پارچه تمیز نم دار می‌باشد. اگر قصد دارید از یخ استفاده کنید به هیچ عنوان آن را به صورت مستقیم روی پوست خود قرار ندهید.

جلوگیری از گرم شدن پوست

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ممنوع

با اینکه دستگاه های لیزر طوری ساخته شده‌اند که از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری کنند. اما پس از جلسه لیزر پوست شما همچنان حساس است. شما باید از آسیب های احتمالی به آن جلوگیری کنید. از توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد که دارای اهمیت بسیار بالایی است عدم قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می‌باشد. سعی کنید ناحیه لیزر شده را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. این کار باعث آسیب رسیدن به پوست شما در نهایت تجربه عوارض بیشتر می‌شود. نور خورشید دارای اشعه UV می‌باشد که بسیار خطرناک و سرطان زا است. ملانین پوست وظیفه دارد از آسیب‌های این اشعه جلوگیری کند. از آن جایی که پس از لیزر ملانین‌های پوست ضعیف‌تر هستند بهتر است پس از لیزر از برخورد این اشعه به پوست جلوگیری کنید. شما می توانید پس از لیزر از کرم ضدآفتاب استفاده کرده و یا محل لیزر را زیر لباس قرار دهید. سولار رفتن پس از لیزر نیز به علت وجود اشعه UV در سولاریوم ممنوع است.

بیشتر بخوانید:علل و راهکارهای جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر موهای زائد

برنزه کردن بعد از لیزر موهای زائد

ممکن است برای بسیاری از شما این سوال ایجاد شود که اگر در معرض نور خورشید قرار نگیریم و برای برنزه کردن از کرم های برنزه استفاده کنیم چه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت انجام هرگونه برنزه کردن چه از طریق نور خورشید و سولار و چه از طریق کرم و فوم های برنزه ممنوع است. از توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد که پزشکان تاکید بسیاری روی آن دارند عدم استفاده از هرگونه روش برای برنزه کردن پوست می‌باشد. زمانی که پوست شما برنزه می‌شود انجام جلسه لیزردرمانی بیهوده بوده و اشعه لیزر نمی تواند تاثیر کافی را روی موهای زائد بدن شما داشته باشد.

عدم استفاده از لوازم آرایشی

اگر پوست صورت خود را لیزر کرده‌اید سعی کنید بعد از جلسه از لوازم آرایشی استفاده نکنید. یکی از مهم ترین توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد عدم استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی پس از جلسه لیزر می باشد. بعد از جلسه لیزر پوست شما دچار آسیب های جزئی می شود. در صورتی که پس از لیزر از لوازم آرایشی استفاده کنید احتمال افزایش عوارض بسیار زیاد است. بنابراین اگر قصد دارید بعد از لیزر صورت خود را آرایش کنید با پزشک مشورت کنید. این کار باعث می‌شود از آسیب ندیدن پوست خود اطمینان حاصل کنید.

عدم استفاده از لوازم آرایشی

توصیه‌ های دیگر بعد از لیزر موهای زائد

از دیگر توصیه‌ های بعد از لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سعی کنید بعد از لیزر آب فراوان بنوشید. درطول جلسه لیزر پوست شما با کم آبی مواجه می‌شود. مصرف آب فراوان باعث جبران آن می شود.
  • به مدت 48 ساعت پس از لیزر به استخر نروید. آب استخر دارای کلر زیادی است و در صورتی که پوست شما حساس باشد احتمال افزایش عوارض بالا می رود.
  • از دوش گرفتن با آب گرم بعد از جلسه لیزر به شدت خودداری کنید. انجام این کار باعث افزایش دمای پوست شما و آسیب به آن می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.