مراقبت بعد از لیزر موهای زائد به چه صورت انجام می شود؟

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

تمام انسان ها در نقاط مختلف بدن خود موهای تیره رنگ و ضخیمی دارند که حذف آن ها می تواند باعث بهداشت بیشتر و در مواقعی زیبایی شود. امروزه مردم از روش های مختلفی مانند کندن موها با استفاده از وکس و موم و شیو کردن استفاده می کنند. این روش ها می تواند شما را برای مدتی از رشد موهای زائد راحت کند اما پس از مدتی این موها دوباره رشد کرده و نیاز به اصلاح دارند. با پیشرفت علم و تکنولوژی روشی حرفه ای برای حذف موهای زائد ایجاد شده است که به آن لیزر موهای زائد گفته می شود. این روش بی نظیر می تواند به صورت دائمی به حذف آن ها بپردازد. ما در این مقاله قصد داریم به توضیح مراقبت بعد از لیزر موهای زائد بپردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

موهای زائد چه هستند و بهترین روش حذف آن ها چیست؟

پیش از آن که به توضیح مراقبت بعد از لیزر موهای زائد بپردازیم باید بدانید موهای زائد چیست و بهترین روش از بین بردن آن ها چه روشی می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت به موهای ضخیم و تیره رنگ در قسمت های مختلف بدن که حذف آن ها باعث زیبایی و رعایت بیشتر بهداشت می شود موهای زائد گفته می شود. در گذشته تصور می شد تنها موهای ضخیم ناحیه تناسلی و باسن موهای زائد می باشند اما امروزه بسیاری از مردم به حذف موهای زائد در ناحیه گردن، ابرو، دست، پا و نقاط مختلف می پردازند. یکی از روش های بی نظیر برای حذف موهای زائد استفاده از لیزر است.

لیزر موهای زائد با استفاده از اشعه لیزر به حذف موهای بدن می پردازد. در این روش بی نظیر اشعه لیزر با طول موج خاصی به پوست تابیده و با هدف گرفتن فولیکول ها به از بین بردن آن ها می پردازد. فولیکول ها که در واقع کوچک ترین ارگان مو هستند پس از تابیدن لیزر گرم شده و از بین می روند. حذف فولیکول ها باعث می شود تا رشد موهای زائد در ناحیه مورد نظر متوقف شود. لیزر موهای زائد یک روش بی نظیر و امن برای حذف موهای مختلف بدن به صورت دائمی می باشد. در ادامه به توضیح مراقبت بعد از لیزر موهای زائد خواهیم پرداخت.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

با توجه به این که لیزر یک روش امن برای حذف موهای زائد است اما این روش نیز آسیب ها و عوارضی را به همراه دارد. برای آن که بتوانید از این عوارض جلوگیری کنید باید انجام مراقبت بعد از لیزر موهای زائد بپردازید. انجام این مراقبت ها نه تنها از آسیب های احتمالی و بیشتر شدن عوارض جلوگیری می کند بلکه می تواند در نتیجه لیزر نیز تاثیرگذار باشد.

در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید

شاید اولین مراقبت بعد از لیزر موهای زائد قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می باشد. یکی از مواردی که بسیاری از پزشکان به آن توصیه می کنند جلوگیری از برخورد نور مستقیم خورشید به ناحیه لیزر می باشد. همانطور که گفته شد اشعه لیزر ممکن است آسیب هایی را به پوست شما وارد کند. یکی از این آسیب ها تضعیف ملانین های پوست می باشد. نور آفتاب دارای اشعه UV است که ملانین های پوست از آسیب های این اشعه به پوست جلوگیری می کنند. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پس از جلسه لیزر می تواند خطرات و آسیب های احتمالی این اشعه را بیشتر کند. بنابراین نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • بعد از خارج شدن از جلسه لیزر محل درمان را داخل لباس قرار دهید.
 • اگر بخش لیزر شده قابل پوشش نیست می توانید از کرم های ضدآفتاب برای جلوگیری از برخورد نور مستقیم خورشید استفاده کنید.
 • تا 4 هفته از انجام سولاریوم به شدت خودداری کنید.
 • به مدت 4 هفته نمی توانید آفتاب بگیرید.
 • توجه داشته باشید که نور خورشید و یا سولاریوم می تواند باعث ایجاد لکه های تیره رنگی روی پوست شما شود.

دستگاه های لیزر دارای تجهیزات بسیار پیشرفته ای هستند که در طول لیزر آسیبی به پوست شما وارد نشود. یکی از این تجهیزات سیستم خنک کننده پوست است که از گرم شدن بیش از حد پوست شما جلوگیری می کند. دومین مراقبت بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری از گرم شدن پوست می باشد. پوست شما بعد از جلسه لیزر دارای حساسیت و حرارت بسیار بالایی است. بنابراین سعی کنید از گرم شدن پوست خود جلوگیری کنید. گرم شدن پوست ممکن است آسیب هایی را به پوست شما وارد کرده و یا باعث افزایش عوارض لیزر شود. برای جلوگیری از گرم شدن پوست به روش زیر عمل کنید:

 

 • از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • در صورت نبودن کمپرس سرد می توانید مقداری یخ را درون یک پارچه نازک تمیز بریزید و روی محل درمان قرار دهید.
 • اگر به یخ دسترسی ندارید یک پارچه تمیز و یا گازاستریل را با آب سرد نم دار کرده و روی محل لیزر بگذارید.

عدم استفاده از روش های دیگر حذف موهای زائد

سومین و مهم ترین مراقبت بعد از لیزر موهای زائد عدم استفاده از روش های دیگر حذف موهای زائد می باشد. همانطور که می دانید لیزر با آسیب رساندن به فولکیول باعث حذف دائم موهای زائد می شود. بنابراین اگر فولیکول را از کار بیاندازیم ممکن است لیزر بی نتیجه شود. سعی کنید پس از جلسه لیزر از انجام کارهایی مانند وکس، لایه برداری، الکترولیز و تاتو خودداری کنید. انجام هر یک از این روش ها می تواند باعث آسیب رسیدن به فولکیول شود. همچنین بهتر است از انجام روش های زیباسازی پوست مانند هایفوتراپی، اندولیفت و… نیز خودداری کنید. انجام این روش ها می تواند باعث آسیب رسیدن به پوست شود.

بعد از لیزر موهای زائد آرایش نکنید

همانطور که می دانید بسیاری از خانم ها برای لیزر موهای صورت به مراکز لیزر مراجعه می کنند. سومین مراقبت بعد از لیزر موهای زائد عدم آرایش صورت پس از لیزر است. در صورتی که صورت خود را لیزر کردید به هیچ عنوان بعد از جلسه از لوازم آرایشی استفاده نکنید. استفاده از لوازم آرایشی پس از لیزر می تواند احتمال آسیب رسیدن به پوست را افزایش دهد. با اینکه لیزر روش امنی برای حذف موهای زائد است اما آسیب هایی را به پوست وارد می کند که تنها پزشکان متوجه آن هستند. اگر قصد دارید بعد از لیزر آرایش کنید با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت صدمه دیدن پوست به شما اطلاع دهد.

دیگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

می دانید که مراقبت بعد از لیزر موهای زائد از مهم ترین مسائل در استفاده از این روش بی نظیر برای حذف دائمی موهای زائد می باشد. در ادامه به توضیح برخی دیگر از این مراقبت ها خواهیم پرداخت بعد از جلسه لیزر حتما از لوسین های تجویز شده استفاده کنید. استفاده از این لوسین ها و یا ژل آلوئه ورا می تواند التهابات را کاهش دهد.

دیگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

 • برای جبران آب از دست رفته در جلسه لیزر سعی کنید آب بیشتری مصرف نمایید.
 • استفاده از هرگونه کرم، فوم و اسپری برنزه کننده بعد از لیزر ممنوع است. برنزه شدن پوست باعث کاهش تاثیر اشعه لیزر در طول درمان می شود.
 • حمام آب گرم، سونا و جکوزی بعد از لیزر ممنوع است. زیرا این فعالیت ها باعث گرم شدن بیشتر پوست می شود.
 • پس از لیزر لباس های گشاد بپوشید تا برخورد لباس به بدن باعث افزایش التهابات و سوزش نشود.
 • استخر رفتن بعد از لیزر ممنوع است. کلر موجود در آب استخر می تواند باعث تحریک بیشتر پوست شما شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا